onsdag 10 april 2019

Vårstädning i portföljen

Här kommer en liten kort uppdatering om mina senaste affärer. (typ senaste 6 månaderna)

Under de senaste året/åren har jag plockat bort lite högutdelare och ersatt med bolag där jag bedömer att mer tillväxt finns kvar, ofta är detta midcap bolag. Tyvärr slår detta hårt mot kommande års utdelningar men då jag nu anser ha tillräckligt med utdelningar för att täcka levnadskostnader så prioriterar jag istället totalavkastning mer. Dock ser nästa års utdelning ut att bli hela 41 000 kr längre på grund av detta.

Jag har  helt plockat bort följande bolag

Clas Ohlson 
sjunkande vinst och vinstmarginal, fortsatt valutamotvind pga svag SEK. Nettokassa men sjunkande sådan och således risk för utdelningssänkning på sikt. Från och med 2018 täcker inte längre fritt kassaflöde utdelningen längre. Svårigheter med omställning mot näthandel. Befintliga butiker kostar mkt pengar. Finns bättre bolag på börsen.

H&M 
Kanske har bottnat nu för bolaget men tror det är långt kvar tills det börjar rulla på igen. Kassan är slut och fritt kassaflöde täcker inte på långt utdelningen vilket innebär att bolaget måste låna för att dela ut. minskande vinst och vinstmarginal. För långsam omställning mot näthandel och fortfarande för mycket kostnadsslukande fysiska butiker. Dessutom otrendigt med H&M kläder och billiga kläder kan numera handlas lite var stans på nätet. Tror aldrig man kan komma upp till forna tiders vinstmarginal igen.

Gjensidige
Baserat på vinstnivån under senaste år så ser Gjensidige hyffsat dyr ut nu. Analytiker räknar förvisso på ökad vinst nästa år (vilket kan försvara värderingen) men svårt att veta om så kommer ske med ett försäkringsbolag, beror helt på vad som händer för bolagets kunder. Har kraftigt ökat sin nettoskuld fram tills man antagligen blev tvungen att sälja sin bankverksamhet för att skulderna inte ytterligare skall accelerera. väldigt många år under de senaste 10 där fritt kassaflöde inte har täckt utdelningen varvid man fått låna till denna. Kassaflöde försämras ytterligare nu när bankverksamheten sålts. risk för utdelningssänkning om inte bolaget har tänkt höja sin skuldsättning och dra på sig nettoskuld igen. (erhöll nettokassa efter försäljningen av bankverksamheten)

Intrum
Helt enkelt tröttnat på att äga ett av börsens mest blankade bolag. Affären i Italien kan nog på sikt bli bra, omsättningen har ökat mycket men känns som att man satt upp lite väl höga mål för vinsten de kommande åren samt belånat sig för högt. MKT hög skuldsättning där nettoskuld/EBITDA = 8,6 ggr.
Infinner sig inte vinstförväntan kommande år kan de bli svettigt. Samma sak här, fritt kassaflöde täcker inte utdelningen därav en delförklaring till den höga skulden.

Epiroc B
vill bara inte ha en liten slant pengar här så sålde av och placerade i Atlas igen. 
Konjunkturkänsligt med gruvmaskiner.

Nyfosa
Vill ha transaktionsdrivna fastighetsbolag utan vill istället äga de som fokuserar på att förvalta. Sålde och återköpte Hemfosa.

Kone
går småsegt för bolaget, säljer och vikar om mot mer tillväxt fokuserat.

Xact högutdelande
Känns meningslöst att äga då jag har väldigt många bolag själv som ingår i denna.

Lagt till följande bolag
OEM international
Proact it
Knowit it
Resurs bank
Pfizer

Ökat i bland annat
Fenix
Lifco
ÅF
ABB
Nordea
Brookfield Renewable Partners LP
3M
Svolder
Standard life

Minskat i bland annat
Handelsbanken, ersatt med Resurs
Alfa laval
Nolato
Investor

Transaktioner i år se bild


Så här ser portföljen ut nu, uppdaterat kursinfo 2019-04-10 så köp, sälj, direktavkastning och vikt bör vara uppdaterade med ny kursinfo från detta datum.

Fonderingar Portfölj

Förklaring till kolumner

Nu värde % = aktuell fördelning

Köp kolumn =  ordinarie direktavkastning just nu från maxnivå

MINUS % = Nuvarande direktavkastning är LÄGRE än historiskt högsta
Antalet % visar hur mkt nuvarande yield är under historiskt lägsta yield.

PLUS % = Nuvarande yield är högre än historiskt högsta yield
Antalet % visar hur mkt nuvarande yield är över historiskt högsta

Sälj kolumn =  ordinarie direktavkastning just nu från lägsta nivå

PLUS % = Nu varande direktavkastning är över än historiskt lägsta yield
Antalet % visar hur mkt nuvarande yield är över historiskt lägsta yield.

MINUS % = Nu varande yield är lägre än historiskt lägsta yield
Antalet % visar hur mkt nuvarande yield är under historiskt lägsta yield.

Yield nu = aktuell yield då tabellen klistrades in, se ovan
Utdelningstillväxt = genomsnitt per år (ofta 5 år bakåt i tiden)

OBS: Köp och sälj kolumn är framtagna genom att jag lagt in flera värden för högsta respektive lägsta direktavkastning 5-10 år bakåt i tiden. Dessa kör jag sedan ett medelvärde på som jag sedan jämför mot aktuell direktavkastning. Grönmarkering av text i köpkolumnen sker om nuvarande direktavkastning  är 15% eller mindre från historiskt högsta. Procenttal anger hur långt från högsta direktavkastning aktien just nu är. 
Se förklaring till minus & plus ovan.

Samma sak gäller sälj kolumnen, om nuvarande direktavkastning är 15% eller närmare den historiskt lägsta så markeras texten som röd. Procenttal anger hur långt från lägsta direktavkastning aktien just nu befinner sig. Se förklaring till minus & plus ovan.


VP Ändra ej namn. LETA RADNu värde %KÖPSÄLJYield NUUtd tillväxt
Aktier: USD, GPB, CADVilk.formatVilk.formatVilk.formatVilk formatVilk.format
3M Company1,0%-10,6%41,9%2,7%13,5%
W.P. CAREY INC. REIT2,7%-31,8%16,6%5,4%8,5%
REALTY INCOME CORP.1,3%-38,5%12,2%3,8%6,3%
Johnson & Johnson1,3%-19,2%17,4%2,8%6,7%
V.F. CORP1,1%-25,2%37,3%2,4%15,5%
Brookfield Renewable Partners LP2,5%-18,2%44,8%6,5%6,0%
STANDARD LIFE ABERDEEN ORD 13 61/63P1,6%11,7%108,6%9,0%7,5%
Bhp Group Plc4,3%35,1%106,0%5,6%6,4%
Bunzl Plc0,7%-37,3%-13,7%2,0%9,3%
Aktier: EUR
Fortum3,0%-30,1%29,5%5,7%1,4%
Sampo A2,2%4,6%93,8%7,2%13,2%
Aktier: NOK
DNB3,7%-14,8%140,6%5,1%22,4%
Aktier: SEK 
Akelius Residential AB Pref2,3%-19,4%2,9%5,8%0,0%
Klövern pref2,3%-19,9%5,1%6,1%0,0%
Hemfosa Fastigheter Pref0,9%-23,3%0,3%5,4%0,0%
Pfizer1,7%-17,1%16,2%3,4%8,0%
ÅF Pöyry B1,3%-31,1%25,2%3,1%10,4%
Proact IT Group AB0,9%-22,8%45,3%1,7%10,7%
Knowit AB1,3%-48,6%-17,4%2,8%11,1%
Resurs Holding0,8%-34,8%31,8%6,5%-6,9%
Nordea Bank2,8%29,2%180,9%9,5%17,5%
Handelsbanken A2,0%1,1%68,4%5,3%7,8%
Tele2 B3,7%-54,9%24,5%3,5%0,0%
Castellum3,4%-20,7%8,3%3,4%9,6%
Hemfosa Fastigheter2,3%-46,2%-7,9%3,0%-5,4%
Axfood2,9%-23,9%33,4%4,1%12,9%
Fenix Outdoor International B1,2%-29,6%52,7%1,3%21,9%
Skanska B1,8%-45,1%-1,1%3,5%0,0%
ABB2,2%-5,3%42,0%3,8%6,6%
Atlas copco B2,3%-33,9%20,4%2,5%3,4%
Alfa Laval2,6%-33,2%46,4%2,3%6,3%
Nolato B3,2%-36,6%41,2%3,3%24,6%
Beijer Alma AB ser. B2,3%-32,9%13,0%3,8%5,5%
OEM International AB ser. B1,0%-49,0%3,6%3,4%9,3%
Lagercrantz Group AB ser B2,0%-41,9%-8,9%1,8%10,7%
Indutrade2,2%-46,4%-2,6%1,6%10,4%
Lifco B0,8%-28,5%9,9%1,2%15,3%
Investment & holding: SEK
Investor A3,7%-30,4%10,7%3,0%11,7%
Kinnevik B3,2%-23,6%55,2%3,4%7,3%
Industrivärden C3,7%-49,2%14,0%2,8%3,6%
Öresund, Investment AB1,7%-48,1%16,0%4,0%8,3%
Svolder AB ser. B1,3%-53,4%23,2%1,7%3,3%
Latour B2,3%-61,4%-8,4%2,0%7,6%
ETF: USD
Global X SuperDividend ETF2,0%11,6%64,6%9,0%5,4%
Pimco Corporate2,6%-31,8%-3,5%7,9%1,5%
ETF: SEK
XACT Sverige (UCITS ETF) 3,7%N/AN/A3,4%1,4%